"XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży"
Izabela Borek i Natalia Ogórek - jesteśmy uczennicami klasy III Publicznego Gimnazjum w Nawojowej. Wzięłyśmy udział w projekcie "XVII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży" pt. "Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej". Oto działania, które zrealizowałyśmy wspólnie z grupą wolontariuszy:
1. W naszej gminie mieszka starsza, samotna Pani, która potrzebuje pomocy.
Zadanie: Zorganizowanie pomocy starszej osobie z Gminy Nawojowa. Do realizacji tego zadania zgłosiła się grupa wolontariuszy. Uczniowie odwiedzali w każdą sobotę podopieczną. Udzielali Jej wsparcia poprzez rozmowę, czytanie, robienie zakupów, pomoc w pracach domowych.
1 krok: Zorganizowanie grupy wolontariuszy chętnej do pomocy. Na spotkaniu wolontariatu zaproponowałyśmy działanie. Zebrałyśmy grupę uczniów mieszkających w okolicy, wśród nich była uczennica, którą starsza pani znała i darzyła zaufaniem.
2 krok: Zorganizowanie spotkania młodzieży i nauczyciela - opiekuna z osobą starszą i ustalenie zasad wsparcia. Odbyło się spotkanie z podopieczną, podczas którego ustaliliśmy dni i czas odwiedzin oraz formy pomocy.
3 krok: Odwiedziny w każdą sobotę i udzielanie pomocy. Ustalone trzyosobowe grupy odwiedzały podopieczną raz w tygodniu. Młodzież pomagała starszej osobie poprzez czytanie, rozmowy, sprzątanie, robienie zakupów.
2. Na terenie gminy działa świetlica środowiskowa, z którą współpracują wolontariusze. Zadanie: Zorganizowanie czytania baśni oraz zabaw dla dzieci ze świetlicy środowiskowej i uczęszczających do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej we Frycowej.
Wolontariuszki włączyły się w ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom". Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej we Frycowej. Dzieci wysłuchały tekstów baśni, bawiły się, malowały oraz obejrzały bibliotekę i poznały pracę bibliotekarza.
1 krok: Ustalenie z opiekunem świetlicy oraz nauczycielem zerówki terminu i programu spotkania. Przedstawiłyśmy scenariusz spotkania, m.in. propozycje tekstów baśni oraz zabaw dla dzieci.
2 krok: Prośba o udostępnienie biblioteki na spotkanie. W realizacji zadania pomogła nam opiekunka świetlicy, która pracuje także w Bibliotece Publicznej we Frycowej.
3 krok: Przygotowanie plakatu informacyjnego, strojów i przeprowadzenie zajęć. Nasze koleżanki w strojach czarodziejek pięknie przeczytały baśnie, potem pani bibliotekarka opowiedziała o pracy w bibliotece. Na zakończenie były zabawy i malowanie.
3. Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w N. Sączu. Obecnie prowadzona jest tam zbiórka zakrętek na wózek inwalidzki dla niepełnosprawnych dziewczynek. Zadanie: Zorganizujemy "Zakręconą akcję - wózek inwalidzki za zakrętki." Postanowiłyśmy rozpropagować to zadanie nie tylko w gimnazjum, ale i w trzech szkołach podstawowych w gminie. Akcję przeprowadziły trzyosobowe zespoły, każdy nadzorował zbiórkę w jednej placówce. Po spakowaniu zebranych zakrętek przekazałyśmy je rodzicom dziewczynek. Pomógł nam w tym przedsięwzięciu opiekun wolontariatu.
1 krok: Uzyskanie zgody na przeprowadzenie akcji, przygotowanie plakatów informacyjnych oraz ogłoszenia w szkolnej telegazecie. Nasi opiekunowie wystosowali do dyrektorów szkół prośby o zgodę na przeprowadzenie akcji. Same wykonałyśmy plakaty informacyjne i ustaliłyśmy grupy wolontariuszy nadzorujące akcje w poszczególnych szkołach oraz wykonałyśmy ogłoszenie do telegazety.
2 krok: Prowadzenie akcji w szkołach. Systematycznie spotykałyśmy się z grupami prowadzącymi akcje i czuwałyśmy nad zbiórką.
3 krok: Uporządkowanie zebranych zakrętek i przekazanie rodzicom dziewczynek.
W realizacji tego zadania pomógł nam opiekun wolontariatu.
4. Na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Nowym Sączu znaleźliśmy informacje o problemach porzuconych zwierząt. Zadanie: Pomożemy zwierzętom. Zorganizujemy zbiórkę karmy dla psów i kotów w naszej szkole. W telegazecie oraz na gazetce wolontariatu propagowałyśmy akcję. Wspólnie z wolontariuszami odbierałyśmy dary od indywidualnych uczniów i klas. Przekażemy je Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Nowym Sączu.
1 krok: Przygotowanie plakatów, komunikatu oraz ogłoszenia do telegazety. W telegazecie ukazały się także informacje dotyczące prawidłowej opieki nad zwierzętami. Plakaty informacyjne umieściłyśmy na gazetce wolontariatu.
2krok: Zbieranie karmy. Przez 4 tygodnie zbierałyśmy podarowaną czworonogom karmę
3krok: Przekazanie pożywienia dla psów i kotów Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami w Nowym Sączu. W realizacji tego zadania pomoże nam opiekun.
5. Przeczytałyśmy w "Przeglądzie Nawojowskim" z 2009 roku, w artykule na temat gospodarki odpadami w naszej gminie, informację, że ok. 80 % mieszkańców prawidłowo usuwa odpady. Brak było informacji dotyczących zasad usuwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, czyli ZSEE. Zadanie: Zorganizujemy akcję "Z ekologią za pan brat". Rozpropagujemy ekologiczne sposoby gospodarki odpadami, szczególnie ZSEE. Zorganizujemy zbiórkę baterii w gimnazjum i w szkołach sąsiednich. Dzięki ulotkom, jakie rozdamy uczniom, informacje dotrą do ogółu mieszkańców Gminy Nawojowa.
1 krok: Zorganizowanie zbiórki baterii. Powołano 4 grupy wolontariuszy, które nadzorowały akcję. Zebrane baterie oddane zostały do punktu skupu.
2 krok: Przygotowanie pytań i przeprowadzenie wywiadu z pracownikiem gminy zajmującym się sprawami ochrony środowiska . Zapoznałyśmy się z zasadami prawidłowej gospodarki odpadami. Opracowałyśmy listę pytań a następnie przeprowadziłyśmy wywiad.
3 krok: Opracowanie ulotki informującej o zasadach usuwania odpadów komunalnych, podlegających segregacji i ZSEE oraz przekazanie jej do środowiska lokalnego. Na podstawie zebranych informacji opracowałyśmy ulotki informacyjne i przekazałyśmy je uczniom, a także umieściłyśmy je w szkolnej telegazecie i na gazetce wolontariatu.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze działania i pomogli nam w realizacji projektu.
Wolontariuszki:
Iza i Natalia







